Close

Deníček z národní pouti do Říma

Národní pouť Řím

Přátelé, národopoutní římský deníček je už kompletně taky na webu. Jukněte. 😉

NÁRODNÍ POUŤ DO ŘÍMA DEN PO DNI – ANEB ŘÍMSKÝ NARODOPOUTNÍ DENÍČEK (1)

Milý deníčku,
dovol mi započít tyto řádky, prostřednictvím tebe je budu psát městu a světu. ? Totiž, aby nejenom tobě bylo známo, poměrně dlouho očekávané je tu. Buon giorno, Říme! Je tak úžasné tady být… A proč je pro mne tak úžasné, až dojemné tady být? Brzy to totiž vypukne – mimořádná národní pouť konaná při příležitosti 30. výročí kanonizace sv. Anežky České a již dnes další putování po stopách velkého apoštola Pavla. Další proto, neboť to první speciální, jsme absolvovali již v roce 2009, v Roce sv. Pavla a nyní jsme tu zas, v jeho šlépějích. Deníku, a víš ty vlastně, kdo jsme my? Žádné taje, pojďme na to. ? Je to skvělá a ověřená CK Avetour, s níž naše Diecézní centrum pro seniory mnoho let spolupracuje (už minimálně patnáct!), báječný průvodce P. Dmytro Romanovský, celá naše čtyřicetičlenná prima parta a všichni, kteří tu sice nejsou, ale vzali jsme je s sebou. Tož, dnes ráno tu vkládám foto z včerejšího parádního večera na Svatopetrském náměstí (pizza taky byla ?) a dnešního rána. A těším se na další program. Až to půjde, budu tě zas informovat, co se tu událo. Tak dobrý římský den, deníčkovi a všem. ? Veronika

NÁRODNÍ POUŤ DO ŘÍMA DEN PO DNI ANEB NÁRODOPOUTNÍ DENÍČEK (2)

Milý deníčku,
nestíhám, ale národní pouť v Římě zahájena a to je nejdůležitější římská novinka pro Česko! ✌️ A co tomu předcházelo? Avizované putování v Pavlových šlépějích bylo znovu a zas oslovující. Velkou výhodou bylo, že jsme to neuspěchali a tedy měli dostatek času myslet v modlitbách na naše blízké, na ty, které tady v srdci nosíme s sebou… Taky jsme vyšplhali na pahorek Aventin, odkud je kouzelný výhled na věčné město. No prostě Řím. ? A je tam (a tady) toho rozhodně víc. To nás ještě provázelo sympatické italské slunce, kdežto včera to chtělo deštník, ba přímo pláštěnku. A co se dělo kromě slavnostní zahajovací mše? Za naši partu ti poslušně hlásím, že jsme zavítali do katakomb sv. Domitilly a nechyběl ani kostelík Quo Vadis. Nebudu to protahovat, víš jak to bývá. Zážitků mnoho, občas stres z někdy téměř neskutečné italské pohody (to za organizaci). Takže deníčku, přeji ti a tvým kámošům taky pohodu, o něco jinou, ale pohodovou! A díky všem, kdo se nám tady věnují, obzvlášť skvělému průvodci P. Dmytrovi a CK Avetour v čele s Jirkou a Janou Chválkovými. Čiao! ?

NÁRODNÍ POUŤ DO ŘÍMA DEN PO DNI ANEB NÁRODOPOUTNÍ DENÍČEK (3)

Deníčku milý,
jdem zas na to. Musím ti hned zprvu říct, že u sv. Petra to byl vskutku zážitek. Mám na mysli národní mši v bazilice, ale taky návštěvu místa, kde je Petrův hrob. Dokonce se mi podařilo být zde téměř sama a vzpomínat na všechny, které mám ráda, kterým jsem slíbila modlitbu… Předtím jsme si museli vystát pěknou frontičku na Svatopetrského náměstí, avšak během stání bylo tolik zážitků, tolik rozhovorů a setkávání s lidmi, kteří jsou i nejsou v naší seniorské partě, že to vše bylo fakt báječný, příjemný. A těch překvapivých setkání bylo víc i později. Ještě několik střípků, které mne zaujaly: povzbudivá homilie biskupa Zdenka Wasserbauera, skvělé předčítání přímluv v podání sestry Dominiky Bohušové a Jiřího Chválka, česká hymna na závěr s první slokou hymny slovenské nebo krátké milé setkání s našimi biskupy Janem Vokálem a Josefem Kajnekem. Jak k tomu došlo? To si tak čekáte na sv. Petra podruhé a potkáte právě našeho biskupa Jana. Mělo to smysl. ? Deníčku, prozradím ti závěrem, že si velice přeju, aby dávalo smysl nám všem, že putovat do Říma narodopoutně, je především o nás, o našich postojích, o vztahu k naší vlasti, k druhým lidem, o tom, abychom se vrátili alespoň trochu proměněni a povzbuzeni ve víře a v konání dobrých skutků. Zní to možná zbožně, ale výzvě se neubráníš. ? Kéž se nám to na přímluvu sv. Anežky České, sv. Petra a sv. Pavla daří.

NÁRODNÍ POUŤ DO ŘÍMA DEN PO DNI ANEB ŘÍMSKÝ NÁRODOPOUTNÍ DENÍČEK (4)

Milý římský deníčku,
tak jsme tam byli, na audienci s papežem Františkem. České vlajky vlály, Češi to na Svatopetrském náměstí jasně vyhráli. ✌️ Teď ještě odnést si to vítězství domů. Nebo spíš nadšení, že je třeba jít dál a pokračovat v něm i u nás. Pojďme na to! My jsme pak ještě v mezičase zhlédli antické památky nebo se zastavili u kostela sv. Klimenta, kde se nachází hrob sv. Cyrila. A s přáteli Maruškou a Kájou Voplakalovými jsme pochopitelně nemohli nevyrobit foto na stejném místě 10 let poté – u vítězného oblouku a v blízkosti Mamertina. ? A následovala závěrečná mše v Lateránské bazilice. Znovu jsem potkala známé a přátele. To snad ani nešlo jinak, v tom počtu, když jste si souzeni. ? Obdivuji seniory, jak vše zvládají. Vím, že pro některé je to hodně náročné, ale jejich trpělivost, touha navštívit zajímavá a oslovující místa a taky je duchovně prožít, posouvá všechny vpřed. Oficiální závěrečné děkování ještě přijde, ale protože vděčnosti není nikdy dost – díky všem za skvělé římské spolčo!

NÁRODNÍ POUŤ DO ŘÍMA DEN PO DNI ANEB NÁRODOPOUTNÍ DENÍČEK ŘÍMSKÝ (FINÁLE)

Milý deníčku římský,
jsme ve finále! Po opětovné návštěvě Vatikánu a rozloučení s bazilikou sv. Petra, výletu k nádhernému jezeru Lago di Albano a do Castel Gandolfa, kde se nachází letní sídlo papeže a kde v okolí najdeš nejen vinice, ale taky vynikající vína, večerním kouzelném putování Římem, českých zpěvech v římské MHD, které se líbily snad všem, kromě pana řidiče, ? závěrečné luxusní večeři s manžely Chválkovými z CK Avetour, dlouhém čekání na odlet (Řím nás prostě nechtěl pustit), hlásím návrat! ? Díky manželům Chválkovým a jejich týmu za vše, co pro nás dělali. Mohu potvrdit, že práce kolem organizace spíš není vidět, tedy ta náročnost je světu více skryta, avšak národní pouť se vydařila, jsme šťastně zpět. Co víc (než řádný odpočinek nyní ?) si přát? Byli jste skvělí. Další dík pochopitelně patří našemu vynikajícímu průvodci P. Dmytrovi. Putovat s ním byl fakt nezapomenutelný zážitek. A v neposlední řadě děkuji všem milým účastníkům – seniorům i neseniorům. Byli jste báječní. Díky Bohu za vás a za vše! Nyní pouť pokračuje dál… v našem každodenním životě. Pojďme jej dělat lepším – pro sebe, druhé, naši vlast… ?? ??️❤️

PS: Poděkování patří i tobě, deníčku a tvým čtenářům za společnost. ?

Veronika