Close

Vyzvedněte si na MÚ v Týništi seniorskou obálku (kartu pro případ naléhavé pomoci)

Seniorská obálka je tiskopis, který může napomoci v krizových situacích. Je určený především seniorům anebo zdravotně postiženým, kteří bydlí ve svém domácím prostředí. Obálka, resp. karta vznikla ve spolupráci Ministerstva práce a sociálních věcí a krajské samosprávy v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. Funguje na principu I.C.E., neboli „In Case of Emergency, což znamená karta pro případ naléhavé pomoci, v případě nouze.

Případů, kdy osamělého seniora mohou postihnout náhlé zdravotní potíže a musí volat záchrannou pomoc, přibývá, stejně jako výjezdů hasičů nebo policie. I v mladším věku mohou být lidé často rozrušení, nesoustředění, dezorientovaní a nedokážou odpovídat na položené otázky, které si výjezd záchranky, hasičů nebo policie vyžaduje. Velkým ulehčením pro přivolanou pomoc je v této situaci dobře vyplněná Seniorská obálka.

Každé vyplnění tiskopisu je vlastní záležitost seniora nebo jeho osoby blízké. Ať už jde o nemoci, se kterými se dotyčný léčí, léků, které užívá nebo jména praktického lékaře. Důležité údaje se týkají osob blízkých. Po dohodě se všemi složkami IZS je nutné, aby tiskopis po vyplnění byl složen do tvaru obálky a umístěn na viditelném místě v domácnosti. Jedná se pouze o dvě možnosti, kam jej umístit: dveře lednice s pomocí magnetky nebo vstupní dveře do bytu zevnitř.

Pro zájemce z Týniště nad Orlicí a okolí jsme připravili plastový obal se sponou a magnetkou pro připevnění. Obálku s tímto obalem si můžete vyzvednout na Městském úřadě u sociálního pracovníka pana Mgr. Bohuslava Matyse v úředních hodinách.

Děkuji paní Mgr. Janě Tiché, panu Mgr. Bohuslavu Matysovi a paní Mgr. Janě Fröhlichové za spolupráci a uživatelům přeji, aby Seniorskou obálku nepotřebovali využít, ale byli s ní připraveni.

PhDr. Veronika Čepelková,

předsedkyně Sociální a zdravotní komise